x

Haber Global

Sosyal medyadaki aşklara inanmayın!

Akıllı telefon kullanımının yaygınlaşmasıyla ilişkiler de sosyal medya ve çöpçatanlık uygulamaları sayesinde başlar hale geldi. Peki, online ortamda başlayan ilişkiler sağlıklı mı? Uzman Klinik Psikolog Yekta Korkmaz, önemli uyarılarda bulundu.

30.10.2019 - 09:53

A -

A +

İlişki kurmanın, karşımızdaki kişi ile pek çok şeyi paylaşmak olduğuna dikkat çeken Uzman Klinik Psikolog Yekta Korkmaz, duyguları ifade edebilmenin ve karşı tarafın duygularını anlayabilmenin beceri işi olduğunu söyledi. 

SOSYAL MEDYA İLİŞKİLERDE GÜVEN SORUNU YARATIYOR

İlişkilerde en önemli unsurlardan birinin güven duygusu olduğunu belirten Uzman Klinik Psikolog Korkmaz, "Güven olmayan bir ilişkinin gerçek duygularla yaşanması mümkün olmaz. Son zamanlarda sosyal medyanın hayatımızdaki rolü oldukça önemli bir noktaya gelmiştir. Bu da ilişkilerde tarafların birbirlerine olan güven duygusunu oldukça etkilemektedir. Güven duygumuzun zedelenmemesi için özellikle kaygı kaynaklı aklımıza gelen olumsuz düşünceleri gerçeklik süzgecinden geçirmek faydalı olacaktır" diye konuştu. 

"MÜKEMMEL İLİŞKİ YOKTUR"

Mükemmel ilişki olmadığına dikkat çeken Psikolog Korkmaz, "Tıpkı mükemmel insan olmadığı gibi. Beklentiler ilişkiyle tutarlı oldukça ilişkinin temeli de daha sağlam olur. Filmlerde veya sosyal medyada görülen tozpembe ilişkiler, ideal erkek veya kadın figürleri gerçek hayatta ne yazık ki yok. İlişkileri sağlıklı ve her iki taraf için de mutlu bir biçimde devam ettirebilmek için önce kişinin kendilik değerinin farkında olması, kendini mutlu etmesi gerekir. İyi bir ilişki için öncelikle kişinin kendini tanıması gerekir. Kendini tanıyan kişi davranışlarının, duygularının ve düşüncelerinin farkında olur" dedi.

İLİŞKİLER BAĞIMLILIĞA DÖNÜŞÜR MÜ? 

Korkmaz, ilişki bağımlılığının, başlangıcında zevk alınan ancak sonrasında saplantılı düşüncelere dönüşen tekrarlayan davranışlar olduğunu söyledi. 

Bağımlı ilişkilerde genellikle eşlerden birinin ihtiyaçları, planları ve arzularının karşılandığı diğer partnerin ihtiyaçlarının ise göz ardı edildiğini ifade eden Korkmaz, "Bu tür ilişkilerde taraflar birbirlerini sürekli kontrol altında tutmak isterler. Birey olarak etkinlik göstermeleri rahatsızlık vericidir. Birbirlerine yapışırlar ve her şeyi bir arada yapmaya çalışırlar" diye konuştu. 

SAĞLIKLI İLİŞKİNİN 9 SIRRI

1- Sürekli ilişkinizden bahsetmeyin.

2- Bireysel bir hayatınız mutlaka olsun.

3- İlgi alanlarınız, aileniz ve arkadaşlarınıza zaman ayırın.

4- Her şeyi kontrol etmeye çalışmayın.

5- Sınırlarınızı koruyun.

6- Kendi istediklerinizi ve ihtiyaçlarınızı unutmayın.

7- Kaliteli zaman geçirin.

8- Çok sık görüşmek, çok sevmenin göstergesi değildir.

9- Kişisel gelişime önem verin. 

DHA

Son Güncelleme : 30.10.2019 - 09:56
Sıradaki Haber Yükleniyor