x

Haber Global

"Saç kurutma makinesi koronavirüse iyi geliyor" iddiası gerçeği yansıtıyor mu?

Saç kurutma makinesinin kuru öksürük ve nefes darlığını iyileştirerek ü etkisiz hale getirdiği iddiasına karşı çıkan uzmanlar, bu asılsız bilgiye inanılmaması gerektiğini söylüyor.

23.03.2020 - 16:43

A -

A +

Çin'den 186 ülkeye yayılan yeni tip koronavirüs (Kovid-19), 302 bin kişiyi enfekte ederken, hastalık nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 12 bin 960'a ulaştı.

Haftalardır pek çok ülkenin gündemi koroavirüs (Kovid-19) oldu.

Ancak sosyal medyada yeni tip koronavirüse ilişkin asılsız haberlerin önüne geçilemedi.

Son olarak, koronavirüse karşı saç kurutma makinesinin etkili olduğu iddiası gündeme geldi.

İranlı oyuncu Golshifteh Farahani'ya ait olduğu öne sürülen ses kaydında, Farahani bir doktor arkadaşının kendisine 'buruna kurutma makinesi tutmanın, başlangıç aşamasındaki virüsü öldürerek, kuru öksürüğü ve nefes darlığını yenmede en etkili yöntem olduğu' tavsiyesinde bulunduğunu savundu.

İran basını, oyuncunun söz konusu ses kaydına ilişkin yorum yapmadığını belirtse de Farahani, Twitter hesabı üzerinden bu kaydın kendisine ait olmadığını yazdı.

Sosyal medyada binlerce kez paylaşılan ses kaydını ciddiye alanlar ise koronavirüse karşı ağız ve buruna saç kurutma makinesi tutarak, virüsü etkisiz hale getirmeye çalışacaklarını söyledi.

Ancak uzmanlara göre saç kurutma makinesinin koronavirüse iyi geldiği iddiası, sosyal medyada yer alan asılsız bilgilerden biri.

"HİÇBİR TIBBİ DAYANAĞI YOK"

Burunun ısıyı düzenleyerek gönderdiğini belirten Kulak Burun Boğaz (KBB) Uzmanı Prof Dr. Mustafa Gerek, saç kurutma makinesinin koronavirüse iyi geldiği iddialarının hiçbir tıbbi dayanağının bulunmadığını söyledi:

"Burun ısıyı ayarlayan bir organdır. Daime akciğere 32 derecede hava gönderir. Hava soğuk olursa, sıcak; sıcak hava olursa da soğutarak gönderir. Isıyı düzenleyerek gönderir. Saç kurutma makinesinin koronavirüse iyi geldiği iddialarının hiçbir tıbbi dayanağı yok. Eğer öyle olsa, o zaman saunaya gidilip, vücudun ısıtılması tavsiye edilirdi!

"56 DERECE ISI SAÇ KURUTMA MAKİNESİYLE MÜMKÜN DEĞİL"

Doç. Dr. Murat Sütçü de Prof. Dr. Mustafa Gerek ile benzer görüşü paylaşıyor.

Saç kurutma makinesinin koronavirüsü etkisiz hale getirdiği bilgisinin tıbben gerçeği yansıtmadığını söyleyen Doç. Dr. Sütçü, şu ifadeleri kullandı:

"Koronavirüsün inaktive olması için 56 derece ısıda, 30 dakika muamele edilmesi gerekiyor. Saç kurutma makinesiyle 56 derece ısı mümkün olmadığı için ve 30 dakika kurutma işlemi yapılmadığı için bir etkisi olmaz. "

Sıradaki Haber Yükleniyor