Dr. Servet Karaca: Yazın da burun ameliyatı olunabilir

Dr. Servet Karaca: Yazın da burun ameliyatı olunabilir

Burun estetiği yaptırmayı düşünen hastaların merak ettiği konulardan bir tanesi de yazın burun ameliyatının olunup olunmayacağı... KBB ve Baş-Boyun Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Servet Karaca merak edilen soruyu cevapladı.

Tıptaki adı rinoplasti olan burun estetiği ameliyatına ilgi her geçen gün artıyor. Burun ameliyatı olmayı düşünen hastaların merak ettiği konulardan birisi de yazın ameliyat olmanın herhangi bir sakıncasının olup olmadığıdır.

Toplumda 'yazın ameliyat olunmaz' algısının ön planda olduğunu belirten Op. Dr. Servet Karaca "Yazın ameliyat olmakta tıbbi açıdan herhangi bir sakınca yoktur. Toplumda ‘yazın ameliyat olunmaz’ algısının altında, ‘yazın daha fazla kanamam olur’ veya ‘yazın burnum daha çok şişer’ gibi düşünceler mevcuttur. Literatürde bu konuda herhangi bir bilgi yoktur ve yaz mevsiminde yapılan ameliyat ile kış mevsiminde yapılan ameliyatlar karşılaştırıldıklarında komplikasyon açısından her iki mevsimde bir fark görülmemiştir." ifadelerini kulandı.

Op. Dr. Servet Karaca

Ameliyat olmayı düşünen hastaların yaz mevsiminde en çok dikkat etmeleri gereken konulara da değinen Karaca "Örneğin ameliyat olduktan hemen sonra tatil planı yapılmamalıdır. Yaklaşık 1 ay boyunca yaralar tam olarak kapanmayabileceğinden dolayı, denize ve özellikle havuza girmek sakıncalı olabilir. Özellikle havuz suyu denize nazaran daha fazla mikroorganizma barındırdığından kesinlikle ilk 1 ay havuza girilmemelidir. Ameliyatı yazın olmayı düşünen hastaların tatil planlarını bu bilgiler ışığında yapması daha uygun olacaktır. Bununla birlikte yazın güneş ışınları oldukça dik olarak yeryüzüne inmekte ve yoğun ultraviole ışın içermektedir. Bu ışınlara uzun süre maruziyet iyileşme problemleri oluşturabilir. Bu yüzden güneşe uzun süreli maruziyetten kaçınmalı, güneş koruyucu kremler yaklaşık 6 ay kullanılmalıdır. Güneşlenme esnasında da yüzün güneşle direk temasından kaçınılmalıdır. Ek olarak belirtmek gerekirse; gözlük kullanımı ilk 3 ay kesinlikle olmamak kaydı ile yaklaşık 6 ay kadar kısıtlandığı için güneş gözlüğü kullanımını ameliyat sonrası önermiyoruz. 3 aydan sonra buruna aşırı baskı yapmayan gözlükler kısa süreli olarak takılabilir. Hastaların bu hususlara özellikle dikkat etmesi gerekmektedir." diye konuştu.

Kaynak: Haber Global