Yunanistan'ın sert müdahalesinde yaralanan 4 mülteci AİHM'e başvurdu

Yunanistan'ın sert müdahalesinde yaralanan 4 mülteci AİHM'e başvurdu

Yunanistan güvenlik güçlerinin sert müdahalesi sonucu yaralanan mültecilerden 4'ü Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvurdu.

Mülteciler, Edirne üzerinden Avrupa'ya geçmek için Yunanistan sınırında 18 gündür bekliyor. 

Yunanistan sınır güçleri, zaman zaman gaz bombaları, tazyikli su ve mermilerle mültecilara müdahalede bulunuyor. Üç mültecinin yaşamını yitirdiği müdahalelerden çok sayıda kişi etkilendi.

Yaralanan ve gazdan etkilenenlere bölgedeki sahra hastanesinin yanı sıra kentteki hastanelerde müdahale ediliyor.

7 BİN 24 MÜLTECİYE SAĞLIK HİZMETİ SUNULDU

Edirne Sağlık Müdürü Ali Cengiz Kalkan, yaptığı açıklamada, ilk günden bu yana 7 bin 24 mülteciye sağlık hizmeti sunduklarını söyledi.

5 bin 564 mültecinin sahra çadırlarında ilk müdahale ve tedavilerinin gerçekleştirildiğini anlatan Kalkan, "Sahada aynı zamanda birinci basamak sağlık hizmetlerini de sürdürmekteyiz. Bu kapsamda da 1581 çocuğumuz aşılandı, 44 hamile de aşı hizmeti gördü." diye konuştu.

Mültecilerin bulunduğu alanda temizlik ve hijyenle ilgili çalışmaların ciddi şekilde sürdürüldüğünü dile getiren Kalkan, şunları kaydetti:

"İlaçlama çalışmaları yapılmaktadır. Tüm mültecilere sahra çadırımızda hizmet verilmektedir. Yunan güvenlik kuvvetlerinin açtığı ateş sonucu 3 mülteci hayatını kaybetti, yine bu müdahalelerde 213 yaralı var. Bu yaralılardan 13'ünün de hastanelerimizde tedavi işlemleri sürmektedir."

Yunanistan tarafından atılan gaz bombalarının zaman zaman sahra çadırına düştüğünü belirten Kalkan, sağlık görevlilerinin gaz maskeleriyle zor şartlarda hizmet vermeye çalıştığını söyledi.

Yunanistan'ın sert müdahalesinde yaralanan 4 mülteci AİHM'e başvurdu - Resim : 1

AİHM'E BAŞVURDULAR

Sağlık Müdürü Ali Cengiz Kalkan, Yunanistan'ın müdahalesi sonucu yaralandığı tespit edilen 4 mültecinin, avukatları aracılığıyla Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvurduğunu belirtti.

Hak ihlali konularını Türkiye Barolar Birliği, İstanbul Barosu ve Edirne Barosunun takip ettiğini anlatan Kalkan, müdahale sonucu yaralanan 25 mültecinin da AİHM'e başvuru hazırlığında olduklarını öğrendiğini dile getirdi.

AA

Yunanistan mülteci