Cumhurbaşkanı Erdoğan: NATO'ya terör örgütü alınmasına evet diyemeyiz

Recep Tayyip Erdoğan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazı sonrası açıklamalarda bulundu. Erdoğan, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği başvurusu hakkında "NATO'ya terör örgütü alınmasına evet diyemeyiz" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’da Hz Ali Camii’nde cuma namazının ardından açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği başvuruları hakkında soruya verdiği yanıtta, "NATO'ya böyle bir terör örgütünün alınmasına da evet diyemeyiz. Bunu İsveç için de Finlandiya için de aynı düşünüyoruz" dedi. Erdoğan, ABD'ye de mesaj gönderdi. 

Erdoğan'ın açıklamaları:

(Kolombiya Devlet Başkanı'nın ziyareti) Dünyada terörün farklı boyutları var. Bunlardan en önemlilerinden biri uyuşturucu kaçakçılığıdır. Bunu görüşme fırsatımız olacak. 

ABD'YE MESAJ

Terörle mücadelenin kuşatıcılığı çok geniştir. Bizim PKK ile mücadelemiz, aslında AB'nin PKK'yı terör örgütü olarak kabul etmesine, ayrı bir kılıf uydurdular. Öbür tarafta YPG'yi terör örgütü olarak niye kabul etmiyorsunuz? Bunları en iyi bilen biziz. YPG kesinlikle PKK'nın bir farklı doğurduğu terör örgütüdür. Bunları şu anda AB olduğu gibi dünyada da, hatta hatta ileri gidiyorum ABD bile bunlara görüşme noktasında birçok fırsatlar tanıyor. Bunlar terör örgütüdür, terör örgütünün işledikleri suçlar ortadadır. Ne yazık ki Batı bunları hala gizliyor, örtüyor. Başta Almanya olmak üzere, İsveç'te, Finlandiya'da her türlü yürüyüşleri yapıyorlar. Biz de bu işi en iyi bilen olduğumuza göre bunun gereğini yapmaya devam edeceğiz.

"NATO'YA TERÖR ÖRGÜTÜNÜN ALINMASINA 'EVET' DİYEMEYİZ"

Hollanda Başbakanı ile geniş bir görüşme yaptık. Bugün Hollanda Başbakanı'yla geniş bir görüşme yaptım. Yarın İngiltere, Finlandiya ile görüşmelerimiz olacak. NATO'nun teröre karşı hassasiyetlerini biliyorsak, NATO'nun bir güvenlik örgütü olduğunu biliyorsak, NATO'ya böyle bir terör örgütünün alınmasına da evet diyemeyiz. Bunu İsveç için de Finlandiya için de aynı düşünüyoruz. 

Kaynak: Haber Global

Recep Tayyip Erdoğan NATO Finlandiya İsveç NATO üyeliği