Can Kakışım'dan muhalefete Enes Kara tepkisi: Neden sessizsiniz?

Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi 2.sınıf öğrencisi Enes Kara'nın ölümüne ilişkin Siyaset Bilimci Doç. Dr. Can Kakışım muhalefete yüklendi "Neden sessizsiniz? Şimdi konuşmayacaksanız ne zaman konuşacaksınız?" dedi.

Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi 2.sınıf öğrencisi Enes Kara'nın ölümü Türkiye'nin gündemine oturmuştu. Haber Global ekranlarında yayınlanan Buket Güler'in sunduğu Yeni Gün programının gündem maddeleri arasında Enes'in ölümü konuşuldu. 

"TÜRKİYE'DE BİR BARINMA SORUNU VAR"

Siyaset Bilimci Doç. Dr. Can Kakışım Enes Kara'nın ölümüyle ilgili olarak "Gençler çok fazla ümitsiz. Sorunlarımızı bilelim ve yüzleşelim. Yüzleşmediğimiz takdirde bunlarla karşılaşabiliriz. Türkiye'deki en parlak beyinlerimiz ülkesinde kalmak istemiyor. Böyle bir tablo var ise sorunların altında yatan faktörleri göz ardı etmiş oluruz. Türkiye'de bir barınma sorunu var. Bunu bağıra çağıra söyledik. Dediler ki bunlar "Şov yapıyor". Türkiye'de öğrencilerin barınma sorunlarını çözemezseniz bu çocuklar bu tarz cemaatlerin avı haline gelir. Enes'in babasının açıklamalarında sanki cemaati temize çekmek istiyor. Sanki onlara mahcup olmuş durumdaymış gibi açıklaması var. Yurt falan diyoruz ama bu bir ev. Bunlar illegal bir şekilde bu evleri yurt şeklinde işletiyorlar. Buradaki denetim neden ortada yok." dedi.

KAKIŞIM'DAN MUHALEFETE ELEŞTİRİ: NEDEN SESSİZLER

Kakışım sözlerine şöyle devam etti: 

Enes'in örneği tekil bir örnek değil, bu sorunlar devam etmektedir. Bunun çözümü için devletin çözüm mekanizması kurması gerekiyor. Muhalefet burada iyi bir sınav vermiyor. Burada açıklama yapmayacaksanız nerede açıklama yapacaksınız. Bunlara karşı konuşulması gerekiyor. Sessiz kalındığı sürece bu olaylar çoğalacak.

 

ENES KARA'NIN ÖLÜMÜ

Tıp öğrencisi Enes Kara dün bir video çekerek hayatına son verdi. Enes Kara cemaat yurdunda yaşadığı baskılardan ve yaşadığı gelecek kaygısından dolayı hayatına son verdiğini ifade etti. Kara’ya ait notta, “Herkes doktorluktan kaçıyor, çünkü mobbing var, uzun süreli nöbetler var, hastadan şiddet görme ihtimali var, köle gibi çalışıyorsunuz, ben böyle bir gelecek istemiyorum. Bulunduğum cemaat yurdunda namaz kılma ve cemaatin dersine katılmak zorunlu, verdikleri kitapları okumak zorunlu, kendim Müslüman değilim, ailem bilmiyor, buradan ayrılmak istediğimi söylediğimde hayır cevabını aldım” ifadeleri yer aldı.

Kaynak: Haber Global

Gündem haberleri haber global