Aile arabuluculuğu nasıl çalışacak? İşte detaylar...

Aile arabuluculuğu, geçtiğimiz günlerde Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'ün zorunlu hale getirilmesi konusunda yapılan çalışmanın tamamlanmak üzere olduğunu açıklamasıyla kadın dernekleri ve hukukçular tarafından yeniden tartışılmaya başladı

20.11.2020    12:22

Avukat ve Uzman Arabulucu Şengül Karslı zorunlu hale gelmesi planlanan Aile Arabulucuğu ve uygulama alanlarını değerlendirdi: 

Aile arabuluculuğu tarafların daha sağlıklı iletişim kurmasını sağlayacak

Arabuluculuk ülkemizde hukuk uyuşmazlıklarında yeni ve hızlı ilerleme kaydederek yargının iş yükünü azaltıp, dava sürelerini kısaltmıştır. Mevcut arabuluculuk kuralları çerçevesinden ayrı, kendi şartları doğrultusunda zorunlu hale getirilmesi planlanan aile arabuluculuğu da boşanma davalarının sayısının düşmesine direk etki etmese bile sürecin kendisinden doğan sorunların azalmasına, dolayısı ile de özellikle çocuklu ailelerin boşanma sonrası daha iyi ve sağlıklı iletişim kurmasını sağlayacaktır.

Tabii ki aile arabuluculuğu diğer arabuluculuklardan farklı özellikler taşımak zorundadır. Toplumsal yapımıza ve aile geçmişimize hiç de yabancı olmayan bu kavram aile ve kültürel yapımız ile  boşanma sebepleri, boşanma aşamasında olan bireylerin içinde bulunduğu duygu durumları gibi faktörleri ön planda tutularak  bu alanda özel yetişmiş uzman arabulucular ve diğer uzmanlar ile birlikte kurgulanmak suretiyle faydalı sonuçlara ulaşacaktır.

Aile arabuluculuğu tarafları, tarafsız ve güvenilir bir ortamda bir araya getirerek kendilerini rahatça ifade edebilmelerini sağlayacak, duygu ve düşüncelerinin ifade etmelerini kolaylaştırarak birbirlerini anlama ve gereksinimlerini belirlemelerinde yardımcı olacaktır. Gizlilik ilkesinin esas olması da bu güven ortamının sağlanmasını kolaylaştıracaktır.

Arabuluculuğun sağlayacağı eşit şartlar taraflardan birinin baskın olma veya diğerini istismar etme eğilimlerinin de önüne geçecektir. Süreç bu haliyle dahi belki de bozulmuş iletişimi tamire imkan sağlayarak boşanma sayılarının azalmasına hizmet edecektir. 

 

"TOPLUMSAL YAPIMIZA ÇOK UYGUN"

Aile arabuluculuğu toplumsal yapımıza ve kodlarımıza yabancı olmayan alternatif bir uyuşmazlık çözüm müessesesi. Günümüzde artan boşanma davalarının çoğunun kaynağı eşler arasında ‘iletişimsizlik’.  Aile arabuluculuğu tabii ki şiddet söz konusu olmadığı durumlarda, uzmanlar eşliğinde,  tarafların kendilerini ifade etmelerine ve birbirlerini anlamalarına yardımcı olacaktır. İlişki tamir olamasa bile aile birliğinin boşanma ile sonlanma sürecinde en az tahribatla sürecin yürütülmesi ve tarafların birbirlerini daha iyi anlaması ve beklentilerinin farkına varmak sureti ile en sağlıklı sonucu birlikte belirlemelerine hizmet edecektir. Arabuluculuk özellikle ortada çocuk varsa tarafların karı koca olarak yürütemedikleri ilişkiyi anne baba olarak devam ettirmek zorunda olduklarının bilincine vararak daha sağlıklı ve iyi iletişim kurmalarını sağlayacaktır. Ayrıca çekişmeli davalarda yıllar süren dava süreleri kısalacak. Dolayısı ile sürecin uzamasının sebep olduğu sorunlarda azalacaktır.

"ÇOCUK TESLİMİ PROSEDÜRÜNDE DE KULLANILMALI"

Mevcut düzenlemede velayet hakkı kendisinde olan anne ya da baba çocuğu göstermek istemezse ancak icra yoluyla, polis eşliğinde çocuk teslim ediliyor. Bu prosedür çocukların psikolojisinde  tamiri çok zor etkiler bırakmakta travmalara sebep olmakta. 

Bu nedenle de yapılacak düzenlemede Aile Arabuluculuk Merkezleri çocuk tesliminde  de kullanılmalı. Çocuklar uzman arabulucu ve psikolog/pedogok eşliğinde, durumdan en az etkileneceği  şekilde anne ve babası ile görüşebilmesi sağlanmalıdır. Bu yönden de aile arabuluculuğunun faydalı olacağına inanıyorum.

Ayrıca ülkemizde de birçok ülke uygulamasındaki  gibi, boşanmanın mali sonuçları ile  çocuklarla ilgili diğer konularda da anlaşmaya varmalarında aile arabuluculuğu uygulanmalı ve hatta zorunlu olmalı. "İşbirliği görüşmeleri" olarak bilinen görüşmelerle mal paylaşımı, nafaka ile çocukların velayeti, nafakası, eğitimi gibi boşanma sonrası yaşamlarının planlamasında  arabuluculuk müessesesi içerisinde çözüm bulunabilir.

Sıradaki Haber Yükleniyor