Afganistan barış sürecine ilişkin toplantının tarihi belli oldu

Türkiye'nin ev sahipliğindeki Afganistan barış sürecine ilişkin toplantı İstanbul'da 24 Nisan-4 Mayıs'ta düzenlenecek.

13.04.2021 17:48 | Son Güncelleme : 13.04.2021 17:55

Türkiye'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek, Afganistan Barış Süreci Konferansı'nın takvimi netleşti. Taraflar, 24 Nisan-4 Mayıs'ta bir araya gelecek.

Masada, Amerika Birleşik Devletleri Temsilcisi Zalmay Halilzad Afganistan yönetimi ve Taliban olacak. Toplantıların 10 günlük maraton şeklinde yapılması planlanıyor.

GÖZLER İSTANBUL TOPLANTISINDA

Afganistan müzakerelerinde tıkanıklığın aşılamaması ve ABD'nin taahhüt ettiği yabancı güçlerin çekilme tarihinin yaklaşması, uluslararası toplum açısından Afganistan'da tehlike çanlarının çalmasına neden oldu.

Afganistan'da askeri güç bulunduran çok sayıda NATO ülkesi, belirsizliğin giderilmesini bekliyor. Halihazırda ülkede, ABD askerlerinin sayısı, diğer ülke askerlerinin toplamının altında bulunuyor.

ABD ve NATO'nun Afganistan'dan çekilmesi durumunda, bu ülkede askeri güç bulundurmaya devam edecek ülkelerin Kabil yönetimiyle ikili anlaşmalar yapması gerekecek.

Böyle bir dönemde, Türkiye'nin görüşmelere ev sahipliği yapması gündeme geldi. Türkiye, Birleşmiş Milletler (BM) ve Katar ile eş güdüm halinde Afgan taraflarla temaslar yürütüyor.

Kaynaklara göre, Türkiye, taraflara ara buluculuk ya da kolaylaştırıcı rol dayatma arayışında değil.

Kaynak: AA

Sıradaki Haber Yükleniyor