Mücahit YOLCU

Mücahit YOLCU

Mücahit YOLCU

Mesleğe 2004 yılında memleketi Adıyaman'da başladı. 

2011 yılında Suriye'de başlayan iç karışıklığı ATV ve yeni kurulan A Haber TV haber merkezi bünyesinde takip etti. Şanlıurfa'da 13 mahkûmun yaşamını yitirdiği yangını duyurup, içeriden özel görüntülerle haberleştirdi. 

Suriye'deki iç savaşı, Deyrazor, Halep, Rakka gibi kentler ile sınır hattındaki Şanlıurfa, Kilis, Gaziantep, Hatay ve Mardin'de takip ederek gelişmeleri canlı yayınlarla aktardı. Ramazan Bayramı arifesi olan 18 Ağustos 2012 Cumartesi günü Kilis'e komşu Suriye'nin Azez ilçesinde kimliği belirsiz gruplar tarafından gözaltına alındı, saatler süren sorgunun ardından serbest bırakıldı. Bir gün sonra bayramın ilk günü için haberler hazırladı ve aralarında öldürülen Japon gazeteci Mika Yamamoto'nun öldürüldüğü, bazılarının da kaçırıldığı gazeteci grubu arasındaydı. Hayatının unutamadığı anları olarak tanımladığı o günü, görüntü geçmek için Türkiye'ye dönmek zorunda olduğundan gruptan ayrıldığını ve yaşanan çatışmadan bu nedenle kurtulduğu kanısında. Halep'te 2013 yılında iki grup arasında yaşanan çatışmanın ortasında kaldı ve bu haberiyle birçok ödül aldı. 

Demirören Haber Ajansı (DHA) bünyesinde Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerinde muhabirlik ve gelen haberlerin editörlüğünü yaptı. Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı harekâtlarını sahadan takip edip, gelişmeleri aktardı. DHA bünyesinde 2 yılı aşkın süre Diyarbakır Bölge Temsilcisi olarak görev yaptı, Batman, Bingöl, Diyarbakır, Elazığ, Mardin, Siirt, Şırnak ve Tunceli ile Irak ve Suriye sınır hatlarındaki haberlerin sorumluluğunu üstlendi.

Sıcak haber ve savaş muhabirliği tecrübesi bulunuyor. Kariyeri boyunca birçok kurum ve kuruluş tarafından ödüle layık görüldü.

Sıcak haber ve gündemi takip etmeyi seven Yolcu, 2020 Kasım ayından itibaren Haber Global Diyarbakır muhabiri olarak görev yapmaya başladı.