x

Haber Global

Bora BALAR

Bora BALAR

Eskişehir'de doğdu.

Hukuk ve işletme öğrenimi gördü.

Gazeteciliğe 1995 yılında Star Haber Merkezi'nde başladı. Ardından 32. Gün Haber Programı'nda ve Aktüel Dergisi'nde muhabirlik yaptı.

1998-1999 yıllarında, serbest gazeteci olarak çalıştı. İsviçre, İtalya, Hollanda ve Kanada'dan gazete, fotoğraf ajansı, televizyonlar için haberler yaptı ve prodüksiyonlar hazırladı.  

Açık Radyo (Açık Dergi Programı), Radio Blue ve Radyo Kozmos için programlar hazırlayıp sundu. 

Tempo, Skylife, .Net, Sabah Grubu Sektör Dergileri, Teknofark, Yeni Binyıl için yazılar yazdı, İngilizce ve İtalyanca'dan çeviriler yaptı.

1999-2000 yılları arasında Sabah Grubu'nun İnternet yayınlarını bünyesinde toplayan Turkport Elektronik Yayıncılık'ın "Yayın Koordinatörü" görevini üstlendi. Aynı dönemde, Marmara Üniversitesi Haber Ajansı'nda "Dijital Yayıncılık ve Gazetecilik" dersleri verdi.  

Ardından da Doğan Online'da İçerik Müdürü olarak görev aldı.

2001'den itibaren 2006 Eylül'üne kadar CNN TÜRK'te "Prodüktör", "Sunucu" ve "Seslendirme Sanatçısı" olarak çalıştı. Teknolojik, Dijital Oyuncaklar, Net, Üçüncü Kuşak, Eğitim ve Kariyer gibi programları hazırladı.  

İstanbul Balık Festivali, Troya: Rüzgarlı Tarih Bahçesi, İstanbul'un Gizli Hazineleri, Bizans'tan Osmanlı'ya İstanbul, Güneşin Topraklarında: Süryaniler, Zeytinyağı Mucizesi, Bir Seçim Böyle Geçti gibi belgeselleri hazırladı, yönetti. 2001'den 2005'e kadar CNN TÜRK'ün kurumsal kimlik sesiydi. "Güneşin Topraklarında: Süryaniler" belgeselinin senaryosu, "Süryaniler ve Süryanilik IV" isimli ortak bir çalışma olan kitapta yayımlandı.

2006 - 2009 arasında Kanal D Haber Merkezi'nde Dış Haber Editörü ve Haber Spikeri olarak çalıştı. Kanal D Haber'in sesiydi... Gün Arası Haber Bülteni ile Euro D Haberleri'ni sundu. 

TEB KOBİ TV için programlar sundu. 

2009 - Ekim 2011 arasında Habertürk Haber Merkezi'nde Editör - Spiker olarak çalıştı. Haber bültenlerinin yanı sıra, Akademik Vizyon ve HT Eğitim programını sundu. Habertürk'ün kurumsal kimlik sesiydi... 

2013-2015 arasında iki yıl boyunca TRT TÜRK için Haber Ajandası isimli haftalık haber / diplomasi programını hazırladı, sundu. 

Gazeteciliğe, "Haber Global"de haber spikeri / program sunucusu olarak devam ediyor. Haber bültenlerinin yanı sıra, "Bi' Tık Dünya" isimli haftalık teknoloji programını hazırlayıp sunuyor.

Haber seslendirmeleri yapıyor.

İngilizce ve İtalyanca biliyor. 

Fotoğraflarıyla çeşitli karma sergilerde yer aldı.  

Kısa film projesi ile İstanbul Tasarım Bienali sergisine katıldı.