TESK Başkanı Palandöken: 1500 TL nakdi yardım bir an önce başlamalı

Yiyecek içecek sektöründeki esnaf ve çalışanlarına yapılacak 2 aylık desteği olumlu bulduklarını belirten TESK Başkan Bendevi Palandöken "Esnaf ve çalışanlarına yapılacak 1500 TL nakdi yardım ve sigorta primlerinin ödemeleri bir an önce başlamalı" çağrısında bulundu.

07.04.2021 12:20

Yiyecek içecek sektöründeki esnafın yanında çalışanlara yapılacak 2 aylık desteğin olumlu olduğunu belirten TESK Genel Başkanı BendeviPalandöken, "Yiyecek içecek hizmeti sektöründeki esnafımızın 2 aylık  süreçte ücretsiz izne çıkarılan çalışanlarına Nisan ve Mayıs aylarında ödenecek 1500 TL nakdi yardım ve sigorta primlerinin devlet tarafından ödenmesi çok olumlu. Yardımlar bir an önce hayata geçirilmeli ve hesaplara yatırılmalı. Bununla birlikte bu sektör dışında olup aynı  zorluklardan geçen esnafımıza da destek verilmeli" dedi.

"NAKDİ YARDIMLAR ESNAFI DA ÇALIŞANLARINI DA RAHATLATIYOR"

Esnafın ve yanında çalışanların nakdi desteklerle rahatladığı hatırlatan Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Yiyecek ve içecek hizmeti sektöründe faaliyet gösteren işyerlerinde çalışanların Nisan ve Mayıs aylarına  ilişkin sosyal güvenlik primlerinin İşsizlik Fonu'ndan karşılanması ve  yine bu sektörde çalışıp Nisan ve Mayıs aylarında ücretsiz izne ayrılanlara günlük 50 Lira ödeme yapılmasını içeren kanun teklifinin en kısa sürede hayata geçmesini ve ödemelerin bir an önce başlamasını diliyoruz.

Bu destekler esnafımızı ve yanında çalışanlarını bir nebze de olsa rahatlatıyor. Esnafımız tedbirlere uymak istiyor fakat para kazanamamak, çalışanın maaşını ödeyememek virüsten daha çok korkutuyor. Bu yüzden destekler zaman kaybetmeden yatırılmalı ve artarak devam etmeli. Bununla birlikte belirtilen sektör dışında kalan sektörlerde örneğin kahveci, servisçi, kantinci gibi birçok esnafımız var. Aynı sorunları yaşıyorlar, aynı zor günlerden geçiyorlar,  kazançları hiç olmuyor. Bu sektörlerdeki esnafımız için de ayrı bir destek ödemesi milyonlarca esnafımızı sevindirecektir" diye konuştu.

Kaynak: Haber Global

Sıradaki Haber Yükleniyor