Samsung ABD'de çip fabrikası kurmayı planlıyor

Samsung Electronics, 10 milyar dolarlık yatırımla birlikte Amerikalı müşteri portföyünü genişletmeyi ve sektör lideri Taiwan Semiconductor Manufacturing'i yakalamayı hedefliyor.

22.01.2021 11:54

Samsung Electronics, 10 milyar dolarlık yatırımla birlikte Amerikalı müşteri portföyünü genişletmeyi ve sektör lideri Taiwan Semiconductor Manufacturing’i yakalamayı hedefliyor. Eğer anlaşma sağlanırsa tesis ABD'nin Teksas eyaletinde kurulacak.

Samsung Elctronics, ABD’de üst düzey bir çip üretimi tesisi kurmak için 10 milyar dolardan fazla yatırım yapmayı düşünüyor. Yatırımla birlikte Amerikalı müşteri portföyünü genişletmeyi planlayan Samsung, sektör lideri Taiwan Semiconductor Manufacturing’i yakalamayı hedefliyor.

 

Bloomberg'in haberine göre, dünyanın en büyük akıllı telefon ve çip üreticisi Samsung, gelecekte üç nanometreye kadar küçülecek çipleri üretmek için Teksas eyaletinin Austin kentinde bir tesis kurmak için müzakereler yürütüyor.

 

Planların henüz erken aşamada olduğu ve değişebileceği belirtilirken anlaşılması durumunda tesisin inşaatı bu yıl başlayacak, 2022 yılında ana ekipmanlar kurulacak ve tesis 2023 yılında operasyonel hale gelecek.

 

10 milyar dolarlık yatırımın değişkenlik gösterebileceği belirtilirken Samsung’un proje için 10 milyar dolardan da fazla bir yatırım bütçesi ayırabileceği belirtiliyor.

 

BloombergHT

Sıradaki Haber Yükleniyor