JP Morgan yeni lige 4 milyar dolar yatırıyor

ABD'li yatırım bankası JP Morgan yeni lige 4 milyar dolar yatırıyor. JP Morgan'ın lige sağlayacağı finansman yüzde 2-3 faize sahip olacak.

19.04.2021 16:32

ABD'li yatırım bankası JP Morgan yeni lige 4 milyar dolar yatırıyor. JP Morgan'ın lige sağlayacağı finansman yüzde 2-3 faize sahip olacak. 

JPMorgan Chase & Co., Avrupa futbolunda 1950’lerden beri en büyük değişime imza atacak yeni Avrupa Süper Ligi’ne 4 milyar euro (4,8 milyar dolar) yatırım yapacak.

ABD yatırım bankası, Bloomberg'e konuşan konuya yakın kaynaklara göre, lige ilk etapta 3,5 milyar euro yatırım yapmayı kabul etti. Ek ödemeler ve maliyetlerle birlikte yatırımın toplam miktarı 4 milyar euroyu bulacak. Bir kaynağa göre mevcut durumda JPMorgan tarafından finanse edilecek yatırım, daha sonra diğer yatırımcılara açılabilecek.

Aralarında Manchester United ve Real Madrid’in olduğu 12 büyük futbol kulübü UEFA Şampiyonlar Ligi’nden ayrı bir lig kurmada anlaştıklarını açıklamıştı.

Kaynaklara göre kulüpler, kendilerini önümüzdeki yıllarda lig için bağlayıcı kılacak anlaşmaya imza attı. Kaynaklar bağlayıcı anlaşmanın JPMorgan’ın yatırımında önemli bir rol oynadığını belirtiyor. Bir kaynağa göre JPMorgan’ın lige sağladığı finansman yüzde 2-3 arasında bir faize sahip olacak ve 23 yıllık bir dönemi kapsayacak.

Manchester United'in İcra Kurulu Başkanı Ed Woodward, aynı zamandan eski JP Morgan bankacılarından. 

JP Morgan, futbola uzak bir kurum değil. Geçtiğimiz yıllarda Roma ve İnter takımlarının tahvil ihraçlarına ve Real Madrid'in stadyumunun yenilenmesine finansman sağlamıştı. 

Sıradaki Haber Yükleniyor