Haber Global ekonomi editörü İlke Canpolat'a ödül!

Haber Global ekonomi editörü İlke Canpolat, "Tarım Raporu" programıyla TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası tarafından ödüle layık görüldü.

10.01.2021    17:29

Türkiye'de Tarım Öğreniminin 175. Yıl Dönümü kapsamında düzenlenen törenle TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülleri sahiplerini buldu. Haber Global ekonomi editörü İlke Canpolat “Tarım Raporu” programıyla ödüle layık görüldü. Gazetecilere ödülleri, koronavirüs nedeniyle online olarak düzenlenen törenle verildi. 

Tarım sektöründeki gelişmeleri, çiftçilerin sorunlarını, gıda sektöründe yaşananları, ulusal ve uluslararası gıda firmalarındaki son durumu “Tarım Raporu” programıyla ekrana taşıyan gazeteci İlke Canpolat, şunları ifade etti: 

Çok farklı bir dönemden geçiyoruz. Özellikle tarım açısından yeni gelişmelere gebe olduğumuz bir dönemden geçtiğimiz düşünüyorum. Geçmişten günümüze tarımın önemi de değişmiyor.

Atatürk ekonominin temellerini atarken “Köylü milletin efendisidir. Çiftçi bu millettin asil unsurudur” demişti.  ABD'nin kurucu liderlerinden Thomas Jefferson'un “Çiftçiler yeryüzünün en değerli yurttaşlarıdır” sözü var.  Bunlar çok önemli vurgular diye düşünüyorum.

Ne bugün ne de geçmişte tarımın ve tarımsal üretimin ve tabiki bugün yaptığınız etkinliğini ana öğesi olan tarımsal eğitimin önemi değişmedi. Ulusların özgürlüğü ve zenginliği tarımsal yeterliliğe dayanıyor. Bu biraz biraz fark edilmeye başlandı. 

Pandemi sürecinin önemli bir etkisi oldu. Kısıtlamalar başlar başlamaz herkesin market raflarına, sebze ve meyvaya saldırdı. Artık herkes kıtlığı ve kuraklığı konuşuyor. Uluslararası kuruluşlarında uyarılarda bulunduğu bu dönemde tarımın yeterince destekleniyor olmamalısı düşündürücü. 

Gazeteciler olarak farkındalık yaratmaya, üzerimize düşen görevi yapmaya çalışıyoruz. Bu kıymetli ödül için çok teşekkür ederim. 

Bir kadın emekçi ve ekonomi gazetecisi olarak buna şuna da vurgu yapmalıyım: Tarımsal yükün ciddi bir ağırlığı kadınların üzerinde. 3 milyona yakın kadın çiftçimiz var. Günde 16-17 saat çalışıyorlar. Onların emeği çok çok önemli.

Kaynak: Haber Global

Son Güncelleme : 11.01.2021 - 10:10
Sıradaki Haber Yükleniyor