Dünya Bankası Türkiye büyüme tahminini yükseltti

Dünya Bankası Türkiye ekonomisi için daha önce yüzde 1 küçülme olarak belirlediği büyüme tahminini yüzde 0'a yükseltti. Ayrıca Türkiye'nin 2020-2021'de güçlü bir büyüme sergileyeceği de belirtildi

09.10.2019 - 11:18

A -

A +

Dünya Bankası, Türkiye'nin 2019 yılı büyüme beklentisini yüzde 1 daralmadan yüzde 0'a revize etti. Dünya Bankası, yurt içi talepte ve net ihracatta kademeli iyileşmenin Türk ekonomisinde büyümeyi desteklemesini beklediğini bildirdi. 

2018 yılının ağustos ayında başlayan dış şoklardan toparlanma eğilimine geçtiğine dikkat çekilen Dünya Bankası raporunda, enflasyonun çıktığı yüksek seviyelerden yönünü aşağıya çevirdiği ve istikrar kazanmaya başladığı da belirtildi. Yüksek işsizliğin yoksulluk oranı üzerinde yarattığı baskının da altının çizildiği raporda, güçlü ekonomik programın yatırımcı güveni üzerinde yaratacağı etkinin sürdürülebilir toparlanma açısından gösterge olacağı ifade edildi.

Öncü göstergelerin Türkiye ekonomisinin üçüncü çeyrekte toparlanmaya işaret ettiğine yer verilen raporda sanayi kapasite kullanımının uzun vadeli ortalamalara yakın olduğu, perakende satışların kısmi bir artışa girdiği, reel sektör göstergelerinin ise bir yıl önceki seviyesinden toparlanmakta olduğu belirtildi.

Raporda risk unsuru olarak artan işsizlik ve buna bağlı yükselen yoksulluk oranları gösterilirken işsizlik rakamlarıyla ilgili bir de tahmin yapıldı. Dünya Bankası, Türkiye'de işsiz sayısının 2020 yılında 7 milyon 530 bin kişiye ulaşacağını öngördü.

Bu nedenle Türkiye'nin daha güçlü bir sosyal güvenlik ağına ihtiyaç duyabileceği de ifade edildi. 

Türk ekonomisinin 2018'in ikinci yarısından itibaren büyümede gözlenen keskin yavaşlamadan toparlanmakta olduğunu belirten Dünya Bankası, Türk ekonomisi için 2019 yılı büyüme tahminini yukarı yönlü revize etti. Ekonominin 2020 ve 2021'de güçlü toparlanma göstereceği beklentisini korudu. 

2019 yılında Türk ekonomisinin yüzde 1 daralacağı yönündeki beklentisini yüzde 0,0 olarak revize eden Dünya Bankası, 2020 ve 2021 yılı için GSYH büyüme tahminlerini de yüzde 3,0 ve 4,0 olarak tekrarladı.

Son Güncelleme : 09.10.2019 - 17:46
Sıradaki Haber Yükleniyor