Borsa yeni hikaye arıyor

Küresel piyasaların çoğunun satışta olduğu günde Borsa İstanbul'un kayıpları oldukça sınırlı kaldı. Borsa İstanbul günün ilk yarısında 1.564 puanda hareket ediyor

22.02.2021 13:56

Küresel piyasaların çoğunun satışta olduğu günde Borsa İstanbul'un kayıpları oldukça sınırlı kaldı. Borsa İstanbul günün ilk yarısında 1.564 puanda hareket ediyor. Toplam işlem hacmi 16,9 milyar lira düzeyinde gerçekleşti.

İlk yarıda bankacılık endeksi yüzde 0,96 değer kaybederken, holding endeksi yüzde 0,76 yükseliş kaydetti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 6,43 ile finansal kiralama, faktoring,  en çok gerileyen ise yüzde 1,80 ile iletişim oldu.

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings'in cuma akşamı yayımladığı Türkiye değerlendirmesinin ardından Borsa İstanbul Avrupa pay piyasalarından pozitif ayrışıyor. Fakat ayrışma çok cılız kalıyor. Alımların artması için yeni hikaye gerekiyor.

Fitch Ratings'in cuma akşamı yayımlanan değerlendirmesinde, Türkiye'nin kredi notunu "BB-" olarak teyit edilirken, kredi notu görünümünü "negatif"ten "durağan"a çevrildi. Açıklamada, ülke ekonomisinin 2021'de yüzde 5,7, 2022'de de yüzde 4,7 büyümesinin beklendiği, enflasyonun ise bu yıl sonunda yüzde 11'e ve 2022'de yüzde 9,2'ye düşmesinin öngörüldüğü kaydedildi. 

Avrupa borsalarında şu dakikalarda yüzde 1'e varan kayıplar görülüyor. ABD vadeli kontratları ise abd borsalarının satışlarla açılacağını işaret ediyor. 

Kaynak: Haber Global

Sıradaki Haber Yükleniyor