Borsa İstanbul'da satışlar sürüyor! Peki piyasalar ne zaman tersine dönecek?

Samet Cambaz
Samet Cambaz

Borsa İstanbul'da 19 şubatta 1.563 puan seviyesinden başlayan satışlar hızlandı. Dünü yüzde 2.11 kayıpla 1.517,86 puandan kapatan Borsa İstanbul'da satışlar sürecek mi? Yön ne zaman yukarı çıkacak? Uzmanlar Haberglobal.com.tr'ye değerlendirdi

24.02.2021 10:22 | Son Güncelleme : 24.02.2021 10:53

Borsa İstanbul'da 19 şubatta 1.563 puan seviyesinden başlayan satışlar hızlandı. Dünü yüzde 2.11 kayıpla 1.517,86 puandan kapatan Borsa İstanbul'da satışlar sürecek mi? Yön ne zaman yukarı çıkacak? Uzmanlar Haberglobal.com.tr'ye değerlendirdi. 

Geçtiğimiz hafta açıklanan rakamlara göre Yabancılar 12 Şubat haftasında hisse senetlerinde net satıcı konumunda yer aldı. Yabancılar 12 Şubat haftasında 62 milyon dolarlık hisse sattı. Son gelen veriler yabancıların Borsadan son dört haftada çıkış yaptığını gösterdi. Böylelikle yılbaşından bu yana yabancıların borsadan net çıkışı 447 milyon dolar oldu.

Öte yandan tüm bu satış dalgasına rağmen havacılık hisselerindeki ayrışma dikkat çekiyor. Borsalarda satış dalgasının başladığı 19 şubat tarihinden itibaren yüzde 16,06 yükseliş sergileyen Pegasus ve yüzde 6,72 yükseliş sergileyen Türk Hava Yolları hisseleri dikkat çekiyor. Sadece Borsa İstanbul da değil. Bu satış dalgasında küresel havacılık hisselerinde de yükselişler gözleniyor. Dow Jones U.S. Airlines Total Stock Market Index dünü yüzde 4.35 yükselişle kapattı. American Airlines hissesi yüzde 9,42 yükseliş sergilerken, United Airlines yüzde 3,48 yükseliş gösterdi.

Peki Borsalardaki satışlar ne zaman tersine dönecek? Havacılık hisselerindeki ayrışmanın sebebi ne? Noorcm Araştırma Birim Müdürü Tuğba Özay ve İntegral Yatırım Araştırma Müdür Yardımcısı Seda Yalçınkaya Özer sorularımızı yanıtladı. 

 

NOORCM ARAŞTIRMA BİRİM MÜDÜRÜ TUĞBA ÖZAY

 

1 - Borsa İstanbul'da 19 şubattan beri yaşanan satışlar nelerden kaynaklanıyor? Borsa İstanbul'da yabancı satışı ne zaman durur?

Geçtiğimiz hafta FED yetkililerinden Bullard’dan gelen 2021 yılında enflasyonda yükseliş beklediklerine dair gelen açıklamalar ve yükselen emtia fiyatlarının etkisi ile ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde yaşanan yükseliş piyasalarda risk iştahının azalmasına yol açtı. Planlanan süreden önce enflasyonda artış yaşanacağı beklentisi ile para riski varlıklardan çıkarak güvenli limanlara yönelmeye başladı. 2020 yılında bol likidite ortamının başlaması ile birlikte yatırımcıların yatırım tercihlerinde değişiklik yaşandığını gözlemlemeye başladık. Özellikle kripto paraların sunduğu yüksek getiri ortamı yatırımcının kripto paralara yönelmesine yol açtı. Ancak FED yetkilisinden gelen açıklamalar ile birlikte özellikle Bitcoin önderliğinde başlayan satışların diğer kripto paralara da yayıldığını gördük. Bitcoindeki değer kaybının Tesla’ya olumsuz yansıması ile birlikte Nasdaq’da başlayan satışlar derinlik kazandı ve bu satışlar panik ortamının artması ile birlikte diğer dünya piyasalarına da olumsuz yansıdı. Para dünya çapında riskli varlıklardan çıkarak tahvil ve altın gibi güvenli limanlara geçti. 

 

Borsa İstanbul’da satışlar diğer gelişmekte olan ülke piyasalarına kıyasla daha derindi. TL varlıklarındaki kırılganlığın yüksek olması ve yabancı payının düşük olması neden ile panik ortamı satışların daha da derinleşmesine yol açtı. Geçtiğimiz yıllarda yüzde 60 üzerinde seyreden yabancı payının bu hafta yüzde 45 seviyelerinde seyrettiğini görüyoruz. Yabancı payının düşük olması piyasada yükselişi sınırlarken, özellikle küreselde yaşanan satışlar sonrası son günlerde yaşanan satışlara yabancı satışları da eklendi. Ancak oransal anlamda da yaşanan bu satışa yabancı satışlarının neden olduğunu söylemek doğru olmaz. 

2 - Borsa İstanbul'da havacılık hisselerinin borsadaki satışların tersine yükseliş sergilemesini neye yorumluyorsunuz? Pfizer ilacının etkisi mi yoksa ABD'de yapılan "uçak içinde kovid bulaşma riski çok düşük" araştırmasının etkisi mi?

Aşı çalışmalarının hızlanması ve karantina süreçlerinin son bulacağı beklentisinin artması ile geçtiğimiz gün hava yolu şirketleri piyasadan pozitif ayrıştı. Bu durum aslında piyasada son dönemlerde endeksin ve diğer sektör endeks hisselerinin yüksek performansları sonrası yaşanan kar realizasyonu ardından yatırımcının kağıt değiştirerek endeksin gerisinde kalmış şirketlere yönelmesinden kaynaklandı. 2020 yılı bol likidite etkisi ile genele yayılan alımların ön plana çıktığı ve hemen hemen her şirketin yatırımcısına kazandırdığı bir yıldı. Ancak 2021 yılında bu tarz fiyatlamalara alışık olmak zorundayız. Bu yıl bu gibi fiyatlamaları sıkça göreceğiz. Yükseliş beklentimizi korumakla birlikte yükselişlerde sektörel ve hisse tercihlerinde geçişkenliğinin yoğun olacağı bir yıl yaşayacağımızı düşünüyoruz.

 

İNTEGRAL YATIRIM ARAŞTIRMA MÜDÜR YARDIMCISI SEDA YALÇINKAYA ÖZER

 

1 - Borsa İstanbul'da 19 şubattan beri yaşanan satışlar nelerden kaynaklanıyor? Satışlar ne zaman durabilir?  Borsa İstanbul'da yabancı satışı ne zaman durur?

Borsa İstanbul’da 2020 Kasım ayından bu yana yaşanan alımlar son dönemde kendini zaman zaman sertleşen kar satışlarına bıraktı. Bu durumun dünya endekslerinde de hemen hemen bu şekilde olduğunu izliyoruz. ABD endekslerindeki yukarı yönlü eğilimin devam etmesine karşın net bir güçlenme görmekte zorlanıyoruz. Son dönemde yaşanan satışlar ABD tahvil getiri eğrisinin dikleşmesinden kaynaklanıyor diyebiliriz. Bu durum piyasanın algısını yokladı ve bozdu. Bugün de bu bozulma devam ediyor gibi görünüyor. Aslında elimizdeki veri seti bu satışların hızlanmasında önemli bir değişiklik geçirmedi. Algılamalarda bozulmalar var. Bizde yabancı yatırımcı Ocak ayında hisse senedi piyasasında satıcılı oldu. Şubat ayında da yabancı yatırımcıda benzer bir çıkış var. Mart ayında da satıcılı seyrin devam etmesi beklenebilir. Borsa İstanbul’da şimdilik 1500 seviyesi üzerinde satışlar karşılandıkça yukarı yönlü eğilimin korunmasını bekleriz. Ancak endekste güçlü bir koruma kalkanı kalmamış görünüyor. Yorulmalar var. Dolayısıyla 1500 seviyesi altındaki kapanışlarda teknik görünümde bozulmalar başlayabilir. Aksi durumda dışardaki algılamaların düzelmesine bağlı olarak endekste 1500 / 1530 bölgesinde satışların karşılanmakta inatçı olunması halinde 1575 / 1582 bandına doğru alımlarda hızlanma olabilir. 

 

2 - Dün akşam Fed Başkanı Jerome Powell'in yaptığı sunumun piyasaya nasıl etki etmesini bekliyorsunuz?

Fed Başkanı Powell’ın Senatoda yaptığı yarı yıl sunumunda Fed’in ABD ekonomisini desteklemeye devam edeceğini bildirdi. Bu piyasanın bilmediği, sürpriz bir açıklama değil. Powell, "Ekonomi, istihdam ve enflasyon hedeflerimizden çok uzağız ve önemli bir ilerleme kaydedilmesi için biraz zaman geçmesi olası. Şu anda karşı karşıya olduğumuz zorlukları küçümsememeliyiz, ancak gelişmeler yılın ilerleyen dönemlerinde daha iyi bir görünüme işaret ediyor. Özellikle aşı konusundaki ilerleme, normal aktivitelere dönüşün hızlandırılmasına yardımcı olmalıdır" ifadelerini kullandı. Genel olarak ekonomik koşulların düzlüğe çıkması için daha yolun var. Ancak aşılamaların hızı ve vaka sayılarındaki artış hızının yavaşlaması piyasaya moral veriyor. Konuşma sonrası ABD 10 yıllık tahvil faizleri %1.35 seviyesinde yatay hareket ederken, ABD endekslerinde satıcılı seyir devam ediyor. Borsa İstanbul’da negatif bir açılış yapması beklenebilir.

3 - Borsa İstanbul'da havacılık hisselerinin borsadaki satışların tersine yükseliş sergilemesini neye yorumluyorsunuz? Pfizer ilacının etkisi mi yoksa ABD'de yapılan "uçak içinde kovid bulaşma riski çok düşük" araştırmasının etkisi mi?

Borsa İstanbul’da havacılık sektöründeki yukarı yönlü hareketler İngiltere ekonomisindeki açılma haberleri ile başladı. Önümüzdeki günlerde bu tarz açıklamaların artması havacılık sektöründeki yükseliş eğilimine katkıda bulunabilir. Bununla birlikte ABD’de vaka sayılarındaki artış hızının son dönemde en düşük seviyeye ulaşması da sektördeki yükselişlerde etkili olmuş olabilir.

Kaynak: Özel Haber

Sıradaki Haber Yükleniyor