x

Haber Global

Borsa, banka hisselerinde açığa satış yasağı getirdi

BIST-30 endeksindeki banka hisselerinde açığa satış işlemleri yasaklandı

16.10.2019 - 07:56

A -

A +

Borsa İstanbul AŞ, BIST 30 Endeksi dahilindeki banka hisselerinde bugünden itibaren geçici olarak açığa satışın yasaklandığını bildirdi.

Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda yayımlanan duyuruya göre, Borsa İstanbul AŞ Genel Müdürlüğünce, BIST 30 Endeksi dahilinde olan Akbank (AKBNK.E), Garanti Bankası (GARAN.E), Halkbank (HALKB.E), İş Bankası (C) (ISCTR.E), Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB.E), VakıfBank (VAKBN.E) ve Yapı Kredi (YKBNK.E) paylarında bugünden itibaren geçici olarak açığa satış yasağı getirildi. 

AÇIĞA SATIŞ NEDİR? NASIL YAPILIR?

Açığa satış, pay piyasalarında, hisse fiyatlarının yükselişi yerine düşüşünden kazanç elde etmek isteyen yatırımcıların, sahip olmadıkları hisse senedini ödünç almak kaydıyla satması anlamına geliyor.

Açığa satış işlemi yapılabilmesi için aracı kurumla yatırımcı arasında açığa satış çerçeve sözleşmesi imzalanması gerekir. 

Açığa satış işleminde önce hisse senedinde satış, ardından da aynı hisse senedinde alış işlemi gerçekleştirilir. Buradaki mantık yatırım aracını yani açığa satışa konu olan enstrümanı değeri düşmeden önce yüksek fiyata satmaktır. Değer düşüklüğü gerçekleştiğinde ise alım yapmaktır. Böylece normalde fiyatlar yükseldiği zaman kar elde edilirken, fiyat düştüğünde de kar elde edilir. 


Son Güncelleme : 16.10.2019 - 13:25
Sıradaki Haber Yükleniyor