x

Haber Global

Borçlanma Genel Müdürü olarak Mustafa Turan atandı

Borçlanma Genel Müdürü belli oldu. Bugün Resmi Gazete'de yayınlanarak kurulan Borçlanma Genel Müdürlüğü'nün başına Mustafa Turan atandı. Peki Mustafa Turan kimdir?

12.09.2019 - 15:46

A -

A +

Mustafa Turan Borçlanma Genel Müdürü oldu. Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın bünyesinde borç yönetiminin daha etkin gerçekleştirilmesi için kurulan Borçlanma Genel Müdürlüğü'nün başına Turan getirildi. Bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanarak kuruluşu resmen gerçekleşen Borçlanma Genel Müdürlüğü, devletin iç ve dış borçlanmasını tek elden yürütecek. Böylece Türkiye'nin borçlanması konusunda en yetkili isim Mustafa Turan olacak.


BORÇLANMA GENEL MÜDÜRLÜĞÜ NE İŞ YAPACAK?

KİMDİR MUSTAFA TURAN?

Son dönemin ekonomide en kritik görevlerinden birine atanan Mustafa Turan kamu bankası kökenli bir bankacı. İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği bölümü mezunu olan Mustafa Turan, 2003 yılında müfettiş yardımcısı olarak başladığı Vakıfbank kariyerinin ardından, aynı kurumda müfettişlik, Yatırımcı İlişkileri Müdür Yardımcılığı ve Müdürlüğü görevlerini yürüttü. Kısa bir süre Halk Bank'ta da çalışan Turan'ın Vakıfbank'tan ayrılığı çok kısa sürdü. 2012'de VakıfBank Uluslararası Bankacılık ve Yatırımcı İlişkileri Başkanı olarak şirkete geri döndü. Borçlanma Genel Müdürü olarak atanmasına kadar Vakıfbank Yatırımcı İlişkileri, Yapılandırılmış Finansman ve Dış Ticaretin Finansmanı bölümlerinden sorumlu yönetici olarak çalıştı. Ayrıca 2016-2019 yılları arasında Vakıf Bank International AG Viyana'da Risk Komitesi Başkanı, Denetim Komitesi Başkanvekili ve Kredi Komitesi Üyesi olarak görev yaptı. Türk bankaları arasında ilk orta vadeli tahvil ihraç programının oluşturulmasında ve sermaye benzeri tahvillerin ihracında aktif bir rol aldı. Aynı zamanda Vakıfbank Kurumsal Yönetim Komitesi üyeliği de yapan Mustafa Turan, ileri düzeyde İngilizce biliyor. Vakıf Yatırım Menkul Değerler A.Ş.'nin Yönetim Kurulu Başkan vekilliği de Borçlanma Genel Müdürü olarak atanmasına kadar yürüttüğü görevlerden biriydi.

Son Güncelleme : 13.09.2019 - 09:47
Sıradaki Haber Yükleniyor