Archegos Capital faciası Credit Suisse'nin iki yöneticisine mal oldu

Hedge Fon Archegos Capital'in yüksek kaldıraçlı pozisyonlarının terste kalmasının etkileri sürüyor. Credit Suisse yaptığı açıklamada zararlarının 4.7 milyar dolar olduğunu ve bunun iki yöneticilerinin işlerini bırakmasına sebep olduğunu açıkladı.

06.04.2021 10:25 | Son Güncelleme : 06.04.2021 10:25

Hedge Fon Archegos Capital'in yüksek kaldıraçlı pozisyonlarının terste kalmasının etkileri sürüyor. Credit Suisse yaptığı açıklamada zararlarının 4.7 milyar dolar olduğunu ve bunun iki yöneticilerinin işlerini bırakmasına sebep olduğunu açıkladı. Bankadan Archegos Capital'dan kaynaklı olarak ilk çeyrekte 960 milyon dolar zarar açıklaması bekleniyor.

Credit Suisse tarafından yapılan açıklamada bankanın risk ve uyum sorumlusu Lara Warner ve Yatırım Bankası başkanı Brian Chin'in işten ayrılmaya hazır olduğu ifade edildi.

Bankanın İcra Kurulu Başkanı Thomas Gottstein, bankanın bu gelişmelerden ders çıkardığını belirtti. Credit Suisse hisseleri bu yıl 13.94 seviyesinden 10.53 seviyesine kadar gerileyerek dünyanın en kötü performans gösteren banka hissesi oldu.

Bankaları zararlarını hafifletmek için giderlerini düşürme yoluna gitti. Bankanın yönetim kurulu başkanı Urs Rohner 2020 için hakettiği tazminattan vazgeçti ve yöneticilerin ikramiyeleri iptal edildi. Banka, ortaklarına ödenecek temettü teklifini ise 2020 için hisse başına yaklaşık 29 sentten 10 sente düşürdü.

Kaynak: Haber Global

Sıradaki Haber Yükleniyor