İsrail ordusu, Lübnan köylerine benzer bir köy inşa etti

ordusu, Lübnan sınırına 300 metre uzaklıkta Lübnan köylerine benzer bir köy inşa edildiğini duyurdu.

28.10.2020    10:29

İsrail ordusu, Lübnan sınırına 300 metre uzaklıkta Lübnan köylerine benzer bir köy inşa edildiğini duyurdu.

İsrail ordusu tarafından yapılan açıklamada, askeri yeteneklerin güçlendirmek ve kuzeydeki acil durumlara hızlı müdahale sağlamak amacıyla sınıra 300 metre mesafede Lübnan köylerine benzer bir köy inşa edildiği belirtildi. Askeri eğitim için kullanılacak köye "Celile Ormanları" ismi verildiği ifade edildi. Köyün açılış törenine Kuzey Bölge Komutanı Amir Barem ve İsrail ordusunun üst düzey komutanları katıldı.

Barem yaptığı açıklamada, "Bu tesis, çalışmalarımızın kalitesinin ve hazırlığımızın canlı bir örneğidir. Savaşçılarımızın yeteneklerini artırıyor. Onları Hizbullah ile savaşmak ve yenilgiye uğratmak için gereken şekilde savaşmaya hazırlıyoruz" dedi.

SINIR MÜZAKERELERİ BAŞLIYOR

İsrail merkezli "Maariv" gazetesinin haberine göre, İsrail ile Lübnan arasında deniz sınırının belirlenmesi konusundaki müzakerelerin ikinci turu bu sabah Lübnan'ın güneyindeki En-Nakura bölgesinde bulunan Birleşmiş Milletler Barış Gücü (UNIFIL) merkezinde yapılacak.  Müzakerelere ABD'li ara bulucu John Desrocher da katılacak.

Haberde daha fazla bilgiye yer verilmezken, Lübnan tarafından da henüz konuya ilişkin bir açıklama yapılmadı.

Lübnan ile İsrail arasındaki tartışmalı sınırın belirlenmesine yönelik BM himayesinde ve ABD ara buluculuğundaki dolaylı müzakerelerin ilk oturumu 14 Ekim'de yapılmıştı.

İKİ ÜLKE ARASINDAKİ SINIR ANLAŞMAZLIĞI

Lübnan ile İsrail arasında yaklaşık 860 kilometrekarelik deniz sahası anlaşmazlığı bulunuyor.

İki ülke de bu bölgenin kıta sahanlığında hak iddia ediyor. İsrail, Lübnan hükümetinin lisanslama sürecine başladığı beş bloktan üçünün, İsrail kıta sahanlığı sınır bölgesinde yer aldığını iddia ediyor.

İsrail ayrıca, 87 kilometre uzunluğundaki Lübnan'ın kara sınırında da Şeba Çiftlikleri ile diğer bazı bölgelerdeki işgalini sürdürüyor.

İki ülke arasındaki sınır ihtilafının çözümü için 2010'dan beri ABD'li yetkililerle süreci yöneten Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri, BM himayesinde İsrail'le hem kara hem deniz sınırlarını belirleme müzakereleri için "çerçeve anlaşmasına" varıldığını duyurmuştu.

 

Kaynak: İHA

Sıradaki Haber Yükleniyor