Ölüm hesaplama makinesi geliyor! Ölüm hesaplayıcı nedir?

Bilim kurgu filmlerinde rastlanılan türde bir uygulama yakın zamanda hizmete girecek. ‘Ölüm hesaplama makinesi’ uygulaması ile ölüm zamanı ve sağlıklı yaşam süresi hakkında bilgilere erişilebilecek. Peki ölüm hesaplayıcı nedir?

Uzmanlar tarafından geliştirilen ‘ölüm hesaplama makinesi’ ne zaman öleceğinizi ve hayatınızın ne kadarının sağlıklı bir şekilde geçeceğini tahmin ediyor.

Birçok algoritmaya dayanan hesaplayıcı, sağlık sigortacıları için tasarlandı. Ayrıca kişilerin yaşam tarzlarına ve sağlık geçmişlerine bakarak uzun ve sağlıklı bir yaşam konusunda önerilerde bulunma altyapısına da sahip.

OLASI 3 HASTALIĞI TAHMİN EDECEK

Risk değerlendirme aracı aldığı verilere göre bireylere ne kadar yaşayacakları da dahil olmak üzere bir dizi tahmin sunuyor. Ayrıca, kişilerin yaşam tarzlarına ve sağlık geçmişlerine dayanarak kaç yaşına kadar sağlıklı kalabileceklerini ve yakalanma ihtimalleri en olası üç hastalığı tahmin ediyor.

20 DAKİKA YETERLİ

Ölüm hesaplayıcı, diyetle birlikte sporun fazladan 10 yıllık sağlıklı bir yaşam getirebileceğini ve yaşam beklentisini sekiz yıla kadar artırdığını öne sürüyor. Hesaplayıcı, küçük değişikliklerin bile yaşam beklentisiyle ilgili değişiklikler yaratabileceğini savunuyor.

Buna göre sağlıklı yaşam süresini arttırmak için günlük 20 dakikalık yoğun spor programı yeterli olabilir.

ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA HALKA AÇILACAK

Sigortacılar açısından risk değerlendirme aracı olarak kullanılacak hesaplama yöntemi, Telegraph Gazetesi’ne göre önümüzdeki haftadan itibaren halka açılacak.

Uygulama sosyal medyada en çok tartışılan konular arasına girdi, hesaba inananlar da eleştirenler de mevcut.

Sonraki Haber